Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Za 30 rokov u nás prezimovalo 75-tisíc okrídlených cicavcov: Slovenský kras rajom netopierov

Za 30 rokov u nás prezimovalo 75-tisíc okrídlených cicavcov: Slovenský kras rajom netopierov

Zdroj: snpsk

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Zaujímavé odhalenia! Národný park Slovenský kras s výskytom viac ako 1 300 jaskýň je najvýznamnejším územím zimného i letného výskytu netopierov v rámci celej strednej Európy.

Odborníci zo Správy národného parku Slovenský kras (SNPSK) s dobrovoľníkmi už 30 rokov monitorujú tieto chránené cicavce, ktoré trávia zimu v podzemných priestoroch. Zistili, že ich u nás hniezdilo už 55-tisíc. Cieľom systematického zimného sčítania netopierov chiropterológov je sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov.

„Vôbec prvým ročníkom bola zimná sezóna 1991/1992. Skontrolovalo sa osem horizontálnych jaskýň, v ktorých sa zistil výskyt 7 druhov netopierov v celkovom počte 3 200 jedincov. Odvtedy sa kvôli čo najpresnejšiemu prehľadu zvyšoval počet kontrolovaných priestorov. Pribúdali aj fyzicky a technicky náročné priepasti a nevyužívané staré banské diela. Za uplynulých 30 rokov sa tak skontrolovalo v tomto najväčšom krasovom území viac než 400 jaskýň, priepastí a banských štôlní,“ prezradil Štefan Matis, chiropterológ zo SNPSK.

Na tomto území počas 30 rokov celkovo potvrdili výskyt až 23 druhov netopierov v počte 60 - 75-tisíc jedincov! „Medzi najpočetnejšie druhy patria večernice malé. Zaznamenali sme ich až okolo 55-tisíc. Ďalej išlo o podkováre malé, podkováre južné, netopiere obyčajné, lietavce sťahovavé či netopiere ostrouché,“ spomenul Matis.

Vzácne kusy

Zimné sčítanie netopierov býva tradične v období od začiatku decembra do polovice marca, kedy nastupujú prvé teplé jarné dni. „Dlhodobo pozorovaný trend poklesu početnosti u troch druhov netopierov - netopiera obyčajného, netopiera ostrouchého a uchane čiernej - sme zaznamenali na všetkých doposiaľ skontrolovaných lokalitách. Na mnohých miestach, kde sa ešte začiatkom storočia bežne vyskytovali, už úplne absentujú,“ spomenul Matis.

Z hľadiska ohrozenosti sú najzaujímavejšími zimujúcimi druhmi podkovár južný, podkovár veľký, netopier brvitý, lietavec sťahovavý či netopier pobrežný, ktoré sa v iných pohoriach Slovenska vyskytujú mimoriadne vzácne. „Podľa predbežných výsledkov v jaskyniach Slovenského krasu počas tejto zimy hibernuje 15 druhov netopierov v celkovom počte okolo 60-tisíc jedincov,“ uzavrel skúsený odborník.

Významný opeľovač

Patria medzi cicavce. Druhy živiace sa nektárom sú významní opeľovači, bylinožravé druhy rozširujú semená a hmyzožravé lovia značné množstvo škodcov. Netopiere žijú všade okrem Antarktídy a Arktídy. Celkovo poznáme okolo 1 200 druhov, u nás 28 druhov. V strednej Európe netopiere vyhľadávajú teplejšie jaskyne, pivnice a podobne, kde upadajú do zimného spánku, hibernácie. Ich teplota sa veľmi zníži, telesné funkcie sa tým spomalia a spotrebúvajú tukové zásoby v tele.

Aké druhy u nás prespávajú

  • Podkovár malý
  • Netopier Blythov
  • Lietavec sťahovavý
  • Podkovár južný

Autor: Zdeněk Kovář

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace