V kláštore kartuziánov intenzívne pracujú aj počas leta: Oživujú TIETO pôvodné funkcie, vyskúšate si byť mníchom!
22. 7. 2022, 7:45
Súčasťou sú aj plánované výchovno-vzdelávacie aktivity určené deťom v kláštornej škole a poskytnutie priestoru návštevníkom pre hlbšiu a dlhšiu meditáciu (Digital detox camp) v izbách pôvodne určených pre mníchov. Podľa Gacíka už má múzeum za sebou aj vyhodnotenie, čo sa týka výtvarno-priestorového riešenia pivovaru, ktorý má mať historickú podobu, nasledovať bude súťaž o jeho realizáciu.
Počas jesene sa chcú v múzeu pustiť aj do novej expozície, ktorá bude zložená z troch častí. Priblíži dejiny Červeného Kláštora, mníšske rády na Slovensku a dejiny pamiatkovej starostlivosti na Slovensku. Podľa riaditeľa múzea by ju pre verejnosť chceli otvoriť na začiatku budúcoročnej letnej turistickej sezóny. Počas nej plánujú verejnosti predstaviť aj výsledok celého projektu spolu s pripravovanými aktivitami.
História kláštora kartuziánov v obci Červený Kláštor (okr. Kežmarok) siaha do 14. storočia. Národná kultúrna pamiatka patrí k najvýznamnejším pamiatkam tohto druhu na Slovensku a je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou v správe Pamiatkového úradu SR. Prvú expozíciu v kláštore zriadilo Východoslovenské múzeum Košice v roku 1966. V rokoch 1999 - 2007 v kláštore prezentovalo svoju expozíciu Ľubovnianske múzeum zo Starej Ľubovne. Od roku 2008 je návštevníkom sprístupnená múzejná expozícia, ktorú zriadil Pamiatkový úrad SR a nezisková organizácia Cyprian.
Autor: SITA