Lenže hoci v dávnych dobách ničila telo tvrdá každodenná drina, dnes je to pravý opak. Nadbytok sedenia, polihovania a prepychu. Dôsledkom je obezita, diabetes typu 2 a zvýšený krvný tlak. Ale podľa vedcov zo Saskatchewanu existuje pri znižovaní krvného tlaku vhodnejší pohyb ako rýchla chôdza. Pol hodiny preťahovania svalov celého tela, takzvaný strečing, je vraj účinnejší ako zrýchlený krok.
Vedci z University of Saskatchewan vykonali experiment. Dvadsiatku osôb s vysokým krvným tlakom nechali denne chodiť rýchlo, dvadsiatka si pol hodiny denne preťahovala svaly celého tela. Zatiaľ čo pri zrýchlenej chôdzi pracujú hlavne svaly dolných končatín, pri strečingu sa precvičujú všetky svaly. Tie pritom stimulujú cievy v celom tele, nielen v dolných končatinách. A hoci rýchla chôdza viac rozpumpuje krv, strečing zníži tlak krvi výraznejšie tým, že tlmí kôrnatenie ciev.
Napriek tomu má rýchla chôdza jednu nespornú výhodu oproti strečingu. Pokusné osoby pri nej spálili viac kalórií a schudli. Takže podľa autorov je v prevencii chorôb srdca a ciev vhodné kombinovať oboje - rýchlu chôdzu a strečing.
"Keď naťahujete svaly, stláčate tiež cievy, ktoré tieto svaly vyživujú, stimulujete tak všetky cievy. Keď obmedzíte kôrnatenie tepien, sú menej odolné voči tlaku krvi," vysvetľuje profesor Phil Chilibeck zo Saskatchewanu.