Omikron môže spôsobiť výpadok dôležitých služieb: Skráti štát karanténu na 5 dní? Opatrné slová imunológa
5. 1. 2022, 5:55

Zdroj: iStock
Kompetentní riešia vážny problém. Nový variant koronavírusu omikron, ktorého rozšírenie očakávajú na Slovensku na konci januára, môže dostať do karantény doteraz najväčšie množstvo ľudí.
Napriek tomu, že podľa prvých štúdií ide o menej nebezpečný variant, sa šíri oveľa intenzívnejšie, čo znamená veľký počet infikovaných. Tí s pozitívnym testom nemusia mať vôbec ťažký priebeh, no podľa nariadení musia zostať v karanténe, ktorá je v súčasnosti 10 dní. Viaceré štáty tak pristupujú k jej skráteniu, lebo veľký počet infikovaných spôsobuje problémy vo verejnej doprave či v službách.
Skrátenie karantény bolo aj jednou z kľúčových tém utorkového rokovania konzília odborníkov pri ministerstve zdravotníctva. Experti zatiaľ nedospeli k finálnemu odporúčaniu, v hre je aj možné skrátenie izolácie len pre pozitívne testovaných zaočkovaných.
„Obávame sa aj výpadku personálu v kľúčových odvetviach, a preto odporúčame jednotlivým rezortom, aby si aktivovali krízové plány, aby bolo zachované zásobovanie a služby pre obyvateľstvo,“ povedala epidemiologička z konzília Zuzana Krištúfková.
Veľké diskusie o tejto otázke prebiehajú už dlhšie napríklad v Taliansku, kde už 10-dňová karanténa začala spôsobovať veľké výpadky zamestnancov vo verejnej doprave alebo pri odvoze smetí. USA sa už z tohto istého dôvodu rozhodli skrátiť povinnú karanténu na päť dní. Podľa virológa z Biomedicínskeho centra SAV Borisa Klempu bolo toto rozhodnutie v USA kritizované vedeckou komunitou.
„Doterajšie dáta, na základe ktorých sa zaviedla 10-dňová karanténa, boli také, že infekčnosť sa stráca po ôsmich dňoch. Veľa štúdií ukazovalo, že zhruba od ôsmeho dňa od prvých príznakov už človek nie je infekčný,“ vysvetľuje Klempa pre Nový Čas. Napriek tomu aj on hovorí, že podobné rozhodnutie možno bude musieť prijať aj Slovensko.