"Toto spoločné cvičenie je zamerané na preukázanie odhodlania a schopností oboch strán spoločne reagovať na hrozby pre námornú bezpečnosť... a na ďalšie prehĺbenie komplexného strategického partnerstva koordinácie medzi Čínou a Ruskom novej éry," uvádza sa ďalej v oznámení.
Napriek desaťročiam vzájomnej nedôvery Čína a Rusko v poslednom čase zintenzívnili takéto vojenské cvičenia a považujú ich už za súčasť zosúlaďovania svojej zahraničnej politiky, konštatuje britský denník The Guardian.
Čína odmieta kritizovať na pôde OSN inváziu Ruska na Ukrajinu, odsudzuje sankcie Západu voči Moskve a obviňuje Washington a organizáciu NATO z toho, že to ony vyprovokovali ruského prezidenta Vladimira Putina konať tak, ako koná.
Niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu deklaroval Peking "neobmedzené" priateľstvo s Ruskom a Čína zostáva hlavným odberateľom ruskej ropy a plynu nakupovaného s výraznou zľavou, aj keď doposiaľ nie je známe, že by predala Moskve vojenský materiál, anaylzuje britský denník.