13. Podporte črevnú mikroflóru
Jedzte celozrnné výrobky a ľahké mliečne a kyslomliečne výrobky.
14. Uvoľnite sa
Stres môže nepriaznivo ovplyvniť vaše trávenie a pocit viny, ktorý sa niekedy môže po prejedaní dostaviť, môže viesť k ešte väčšiemu nekomfortu pri trávení.
15. Vyspite sa dostatočne
Nedostatok spánku je totiž spojený so zvýšeným príjmom potravy. Môže tiež zmeniť hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú hlad. Zamerajte sa na to, aby ste dosiahli sedem až deväť hodín spánku za noc.
Ak občas zhrešíte, svet sa nezrúti
Katarína Skybová, Kompliment®, Inštitút redukcie a prevencie nadváhy
Údeniny a červené mäso predstavujú pre trávenie veľkú záťaž. Tieto potraviny patria k tým, ktoré by sme mali konzumovať len občas a s mierou, ideálne vždy v kombinácii s čerstvou zeleninou, ktorá pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok z údenín, či škodlivých a potenciálne karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri trávení červeného mäsa. Pár dní „zhrešenia“ nemá na náš celkový zdravotný stav zásadný vplyv, no má za následok kilogramy navyše, ale aj tráviace ťažkosti a roztiahnutý žalúdok.
Vymeňte kalórie za kvalitu
Nové poznatky ukazujú, že kvalita stravy ktorú jeme, je veľmi podstatná a nesmierne dôležitá. V posledných rokoch totiž výskum ukázal, že existuje významná spojitosť medzi kvalitou jedla a rizikom vzniku chorôb, ako sú cukrovka 2. typu, obezita, niektoré druhy rakoviny a srdcovocievne ochorenia.
Pri každom súste ktoré si dávame do úst, by sme preto nemali zabudnúť na skutočnosť, že jedlo vie byť aj liek a, naopak, nezdravá strava je zodpovedná za viac rokov zlého zdravia a úmrtia, ako akýkoľvek iný faktor životného štýlu (predbehla dokonca aj fajčenie). Preto skúsme v novom roku zameniť jedno K za druhé K. Zameňme KALÓRIE, respektíve počítanie kalórií za KVALITU, za kvalitné jedlo. Myslime preto na to, že jedlo, ktoré jeme, je veľmi dôležitou prioritou, na ktorú by sme sa mali sústrediť, ak si chceme zvýšiť šancu na prežitie dlhého a kvalitného života.