Výskum, ktorý viedol Bernard Srour, naznačuje, že raňajky po deviatej hodine ráno a večera po deviatej večer súvisia s vyšším rizikom kardiovaskulárnych následkov, a to najmä u žien. Táto prelomová štúdia, prvá svojho druhu, stanovuje súvislosť medzi zdravím srdca a načasovaním jedál. Predchádzajúci výskum naznačil súvislosti medzi vynechávaním raňajok a metabolickým zdravím, ale vplyv načasovania jedla na kardiovaskulárne ochorenia zostával do značnej miery neznámy.
Ako ovplyvňuje načasovanie jedál zdravie srdca?
Srour a jeho tím preskúmali údaje od viac ako 103 000 dospelých osôb, z ktorých väčšinu tvorili ženy, ktoré sa zúčastnili na štúdii NutriNet-Santé - komplexnej francúzskej kohorte sledujúcej zdravotné návyky od roku 2009. Analýzou stravovacích záznamov v priemere za 5,7 dňa zistili, že každá hodina oneskorenia raňajok aj večere bola spojená s vyšším rizikom celkového výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Bernard Srour vysvetľuje, že načasovanie jedla ovplyvňuje naše biologické hodiny, ktoré regulujú dôležité cirkadiánne funkcie, ako sú krvný tlak, metabolizmus a vylučovanie hormónov - všetko kľúčové pre zdravie srdca.
Prirodzený cirkadiánny rytmus tela má významný vplyv na citlivosť na inzulín, čo ovplyvňuje, ako dobre telo využíva cukor z potravy. Štúdie ukázali, že citlivosť na inzulín je vyššia ráno a jej zníženie, ktoré vedie k inzulínovej rezistencii, môže prispieť k riziku srdcových ochorení.
Odkladanie raňajok môže viesť k nedostatočnej absorpcii inzulínu, čo vytvára predpoklady na potenciálne riziká pre zdravie srdca, varuje doktor Bhupendar Tayal pre magazín Health. Jedenie neskôr večer, najmä keď je melatonín (spánkový hormón) na svojom vrchole, môže brániť účinnému metabolizmu potravín, ako upozorňuje Srour.