V hre sú aj iné faktory
Hoci nedávna štúdia poukazuje na významnú koreláciu medzi načasovaním jedla a zdravím srdca, je nevyhnutné uviesť aj ďalšie faktory. Zistilo sa, že osoby, ktoré jedli neskôr v noci, sa venovali ďalším menej zdravým návykom, ako je fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a nepravidelný spánok. Toto správanie mohlo prispieť k pozorovanému vyššiemu riziku srdcových ochorení, nie iba neskorší čas večere.
Hoci neexistuje univerzálny prístup k časom jedál, Srour naznačuje, že jedenie skoro ráno a dožutie posledného sústa skoro večer môže byť prospešné pre zdravie srdca, čím sa zabezpečí dostatočne dlhé trvanie nočného pôstu. Na potvrdenie týchto kardiovaskulárnych výsledkov je však potrebný ďalší výskum. Tayal zdôrazňuje dôležitosť dôsledného stravovania a odrádza od vynechávania jedál, najmä raňajok, pretože to môže viesť k zvýšeniu obezity. Jedenie neskoro večer môže v dôsledku nízkej úrovne metabolizmu tiež prispieť k obezite, čo zvyšuje riziko srdcových ochorení.
Okrem úpravy časového rozvrhu jedál je pre zdravie srdca veľmi dôležité zamerať sa na obsah taniera. Tayal odporúča stravu bohatú na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, orechy a ryby - stredomorskú diétu alebo diétu DASH - na podporu kardiovaskulárneho zdravia.
Rovnako dôležité je vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom sodíka a znížiť príjem alkoholu. Aj keď sa do vášho rozvrhu občas vkradnú oneskorené raňajky alebo neskorá večera, uprednostňovanie pevných stravovacích zásad a načasovania zohráva významnú úlohu pri ochrane vášho kardiovaskulárneho zdravia.