Ako sa uvádza v článku, táto práca poskytuje poznatky, ktoré by mohli uľahčiť neplodnosť spôsobenú poruchami pohlavných chromozómov alebo autozómov, a otvára možnosť obojstrannej reprodukcie. Ešte zaujímavejšia je skutočnosť, že tieto mláďatá nielenže prežili do dospelosti, ale dokázali sa aj sami stať rodičmi.
V oznámení sa objasňuje, že cesta k vytvoreniu dvojnásobných otcov hlodavcov sa začala reprogramovaním kožných buniek myších samcov na indukované pluripotentné kmeňové bunky (iPS). Prostredníctvom zložitého procesu sa pohlavné chromozómy XY v bunkách transformovali na chromozómy XX. Informoval o tom portál Interesting Engeneering.
Následne boli bunky pestované v organoide vytvorenom tak, aby imitoval prostredie myšieho vaječníka. Následne sa na oplodnenie použili spermie myších samcov a zo 630 embryí implantovaných do náhradných matiek sa úspešne narodilo sedem myších mláďat. Vedúci výskumník Katsuhiko Hayashi pre The Guardian povedal: "Trik tohto, najväčší trik, je duplikácia chromozómu X. Naozaj sme sa snažili vytvoriť systém na duplikáciu chromozómu X."