Mnohí z nás poznajú ten pocit, keď sa snažia zostať hore, možno si zdriemnu počas televíznej relácie alebo filmu. Tento druh únavy je bežný, či už ste čerstvý rodič, vystresovaný alebo jednoducho zaneprázdnený. Extrémna únava však môže niekedy znamenať viac ako len nedostatok spánku – môže to byť varovný signál, že niečo nie je v poriadku, čo môže vyžadovať návštevu vášho praktického lekára.
Ako uvádza portál Mirror, NHS upozorňuje, že občasná únava je úplne normálna, ale neustály stav môže byť indikátorom základného problému. Zdravotná služba uvádza: "Je normálne cítiť sa občas unavený. Ak ste však unavení stále a neviete prečo, môže to byť znakom problému."
Nedarí sa vám zaspať? Tento nápoj môže byť na vine.
Pocit únavy a vyčerpania môže byť vyvolaný viacerými zjavnými faktormi, ako napr:
- nedostatok spánku alebo ťažkosti pri zaspávaní (nespavosť).
- nezdravý životný štýl (napríklad nezdravá strava a málo pohybu)
- stres, depresia a zvládanie životných problémov, ako je smrť alebo starostlivosť o nové dieťa
- hormonálne zmeny (napríklad počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy)
- niektoré ochorenia, ako napríklad žľazová horúčka a COVID-19
- niektoré liečebné postupy a lieky, napríklad chemoterapia, ktoré môžu na určitý čas spôsobiť ospalosť
Napriek tomu NHS varuje, že ak sa už nejaký čas cítite vyčerpaní a váš stav sa nezlepšuje, je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc, uvádza Gloucestershire Live. Dodáva: "Ak si neviete vysvetliť, prečo ste unavení, a ak to trvá už dlhšie a nezlepšuje sa to, môže to byť príznakom zdravotného stavu. Vaše príznaky vám môžu napovedať, čo je príčinou vašej únavy alebo vyčerpania. Ak sa však obávate, nediagnostikujte sami seba a navštívte praktického lekára."
Ďalej sa dočítate, s akými ochoreniami môže nadmerná náva súvisieť >>>>