Na obrovskej, dva týždne trvajúcej konferencii v Paríži v sobotu konečne odklepli záväzný dokument, ktorý má zmierniť globálne otepľovanie a vyčíňanie extrémov počasia. Tisícky ľudí proti dohode protestovali, lebo ju považujú za príliš miernu. Odborníci sú však spokojní.
Globálne otepľovanie pod 1,5 stupňa Celzia a vyše 90 miliárd eur ročne pre rozvojové krajiny. To sú základné body, na ktorých sa zhodli zástupcovia 196 krajín na klimatickej konferencii v Paríži. Tá má od roku 2020 nahradiť Kjótsky protokol, ktorý odmietli odsúhlasiť USA, Čína či India, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie. S novými pravidlami už súhlasia. Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius dokument označil za ambiciózny a najlepší možný kompromis, ktorý bude právne záväzný. „Znižovanie emisií skleníkových plynov sa stáva vecou všetkých,“ uviedol. Dôveru medzi krajinami má zaistiť vyššia prehľadnosť a stretnutie každých päť rokov o dosiahnutých výsledkoch. Dohoda bude mať vplyv aj na Slovensko.
Minister životného prostredia Peter Žiga povedal, že sa jednoducho musela prijať a dobrým základom bolo, že s ňou súhlasia aj najväčší znečisťovatelia. V uliciach Paríža sa však zhromaždili tisícky ľudí, ktorí dokument považujú za slabý. Zástupcovia ekologickej organizácie Greenpeace ho však čiastočne ocenili. „Táto dohoda posiela fosílne palivá do histórie,“ skonštatovali.
Čo obsahuje dokument
do konca storočia dostať globálne otepľovanie planéty ku 1,5 stupňa Celzia oproti hodnote na jeho začiatku
minimálne 91 miliárd eur ročne poskytnú vyspelé štáty rozvojovým krajinám
vytvorenie mechanizmu na riešenie finančných strát krajín, ktoré čelia vplyvnom extrémneho počasia
zníženie emisií skleníkových plynov
každých 5 rokov spoločné hodnotenie dosiahnutých výsledkov
na dosiahnutie priaznivých výsledkov bude nutné vyradiť fosílne palivá (ropa, zemný plyn), presný dátum však dohoda neuvádza