Reklama

10 FAKTOV, ktoré ste o spánku možno ani netušili! Čo robiť, ak vás trápia bezsenné noci?

10 FAKTOV, ktoré ste o spánku možno ani netušili! Čo robiť, ak vás trápia bezsenné noci?

Zdroj: istock

Reklama

Spíte dobre? Nie je to také samozrejmé. Každý rok si v marci pripomíname Svetový deň spánku, ktorého cieľom je upozorniť na dôležitosť spánku pre naše fyzické aj duševné zdravie.

Tento deň organizuje Svetová spánková spoločnosť (World Sleep Society) a jeho motto sa každý rok mení, no vždy zdôrazňuje význam kvalitného odpočinku. Tento rok nesie motto „Urobte zdravý spánok prioritou“. Spánok pozostáva z tzv. REM a non-REM fáz, ktoré sa striedajú.

Práve následkom skracovania REM fáz je znížená kvalita spánku, čo potom zapríčiňuje zvýšenú únavu cez deň. Častou príčinou chronickej dennej ospalosti a únavy býva Syndróm spánkového apnoe. Býva najčastejšie zapríčinené ochoreniami v nosovo-krčnej oblasti a prejavuje sa opakovaným zastavovaním dychu počas spánku a chrápaním najmä pri ležaní na chrbte.

„Veľký podiel na tomto ochorení má aj obezita. Počas apnoických fáz dochádza k zníženému prekrveniu a prísunu kyslíka do mozgu, čo sa potom cez deň prejavuje ospalosťou,“ vysvetľuje internistka Edita Príhelová. Ochorenie sa diagnostikuje v spánkovom laboratóriu.

Prebúdzanie sa na viacero budíkov výrazne ovplyvňuje REM fázu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prebúdzanie sa na viacero budíkov výrazne ovplvňuje REM fázu // spánok

    Rieši sa odstránením príčin, ktoré spôsobujú obštrukciu v nosovo-krčnej oblasti, napríklad príliš dlhé mäkké podnebie, nosové polypy a podobne. „Podstatná je aj redukcia hmotnosti u obéznych. Syndróm spánkového apnoe zvyšuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, ako sú cievna mozgová príhoda a srdcový infarkt,“ dodala lekárka.

    Vedeli ste, že?

    1. Spánkom strávime tretinu života. Priemerný človek prespí asi 25 - 30 rokov svojho života, ak spí 8 hodín denne.

    2. Najdlhšie zaznamenané bdenie bolo 11 dní. Randy Gardner v roku 1964 vydržal 264 hodín (11 dní) bez spánku. Počas experimentu mal halucinácie a trpel stratou pamäte.

    3. Nedostatok spánku má podobný účinok ako alkohol. Ak nespíte 24 hodín, vaše reakcie a kognitívne schopnosti sú na úrovni človeka s 1 promile alkoholu.

    4. Počas spánku sa „čistíme“. Mozog aktivuje glymfatický systém, ktorý pomáha odstraňovať toxické látky nahromadené počas dňa. Nedostatok spánku môže prispieť napr. k vzniku Alzheimerovej choroby.

    5. Niektorí ľudia majú„spánkovú paralýzu“: .Ide o stav, keď sa prebudíte, ale nemôžete sa hýbať. Trvá niekoľko sekúnd až minút. Súvisí s REM fázou, keď sú svaly prirodzene paralyzované, aby sme sa nehýbali počas snívania.

    6. Počas splnu môžeme spať horšie. Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia počas splnu spia menej a nepokojnejšie.

    7. Najčastejší sen je o padaní. Tento jav súvisí so svalovými zášklbmi, ktoré sa môžu objaviť pri zaspávaní - mozog si ich môže interpretovať ako pád.

    8. Niektorí ľudia sú prirodzene „krátkospáči“. Existuje vzácna genetická mutácia v géne DEC2, ktorá spôsobuje, že niektorým ľuďom stačí 4 - 6 hodín spánku, bez negatívnych účinkov.

    9. Spánok pomáha pamäti. Dochádza k upevňovaniu pamäťových stôp, to, čo ste sa naučili počas dňa, sa v noci lepšie „uloží“ do dlhodobej pamäte.

    10. Námesační ľudia môžu vykonávať rôzne úlohy od chôdze až po varenie alebo šoférovanie.

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace